Obračun drugog dohotka

Obračun drugog dohotka u programu se radi na sljedeći način:

Otvaranje novog obračuna drugog dohotka

Prilikom otvaranja novog obračuna plaće ili drugog dohotka otvara se čarobnjak za unos postavki obračuna. Od ponuđenih vrsta obračuna trebamo odabrati drugi dohodak, dok u dijelu ekrana Parametri obračuna možemo odrediti da li se parametri obračuna kopiraju iz nekoga od prethodnih obračuna ili se ručno unose. Parametri se mogu koristiti u formulama i znatno olakšati obračun, a u njima se prilikom obračuna drugog dohotka mogu pohraniti podaci poput: tečaja EUR-a na dan obračuna, naknade po kartici teksta, iznosa naknade članovima nadzornih odbora i sl.

Postavke obračuna

Nakon što u čarobnjaku odaberemo obračun drugog dohotka, otvorit će se ekran s postavkama obračuna:

Naziv obračuna - Pod naziv obračuna automatski će se odabrati Drugi dohodak, ali nakon toga sadržaj ovog polja možemo izmijeniti i upisati tekst koji boje opisuje obračun koji ćemo napraviti

Vrsta obračuna - Pod vrsta obračuna bit će odabrano Drugi dohodak, ali u ovom trenutku odabir još uvijek možemo promijeniti i izvršiti obračun plaće

Vrsta dohotka - U padajućem izborniku Vrsta dohotka nalazi se mogućnost odabira: Drugi dohodak s obračunom doprinosa ili Drugi dohodak bez obračuna doprinosa. Ovaj parametar određuje da li će se obračunati doprinosi ili će se porezna osnovica umanjiti za postotak izdatka koji se definira na djelatniku. Ako se drugi dohodak s obračunom doprinosa isplaćuje umirovljenom djelatniku, potrebno mu je u podacima djelatnika isključiti obračun doprinosa.

Stopa poreza na dohodak - Stopa poreza na dohodak kojom se oporezuje drugi dohodak učitat će se iz parametara programa (Postavke programa, kartica Općenito). Upisanu stopu poreza na dohodak zatim možemo i promijeniti.

Kartica postavke

U slučaju obračuna drugog dohotka na kartici Postavke bit će omogućen samo odabir Uvijek u obračunu jer se ostale postavke koriste isključivo prilikom obračuna plaća. U slučaju kada se većina obračuna odnosi na obračune drugog dohotka, ovaj parametar možemo koristiti kako bi se u obraun automatski dodale one vrste obračune koje imaju uključeno "uvijek u obračunu". Ipak, ova funkcionalnosti dolazi do izražaja u situacijama kada se obračun sastoji od većeg broja stavki.

Stavke posrednog/neposrednog unosa

Nakon što uđemo u stavke posrednog unosa, u tablici će biti prikazani samo oni djelatnici koji imaju uključen parametar Obračun drugog dohotka.

Ovaj parametar uključuje se u podacima djelatnika na vrhu ekrana za unos

Djelatnika kojemu želimo obračunati drugi dohodak potrebno je popuniti i ostale parametre koji se odnose na obračun drugog dohotka. Ovi parametri nalaze se pod Podaci o plaćama, na kartici Obračunski podaci i podkartici Općenito.

Podaci se popunjavaju na sljedeći način:

Bez obračuna doprinosa - ako uključimo ovaj parametar, djelatniku se neće obračunavati doprinosi na isplatu drugog dohotka bez obzira da li se radi o vrsti isplate na koju se inače obračunavaju (npr. ako drugi dohodak na koji se obračunavaju doprinosi isplaćujemo umirovljeniku)

Postotak paušalnog izdatka - u slučaju kada se isplaćuje naknada za umjetničko djelo ili druga vrsta drugog dohotka za koju je propisan postotak paušalnog izdatka, djelatniku ovdje možemo upisati postotak paušalnog izdatka za koji se umanjuje osnovica za porez i prirez

MIO II stup - drugi dohodak - ukoliko se djelatnik nalazi u drugom stupu mirovinskog osiguranja, ovdje biramo doprinos za II. stup koji će mu se obračunati

Vrste obračuna

Vrste obračuna koje će se koristiti prilikom obračuna drugog dohotka definiramo na jednak način kao i vrste obračuna za plaću.
Pritom je potrebno odabrati grupu obračuna 1 - bruto isplate na teret isplatitelja te upisati odgovarajuću JOPPD šifru primitka.

Kopiranje obračuna

Prilikom kreiranja obračuna drugog dohotka možemo kopirati podatke iz nekoga od prethodnih obračuna. Ova funkcionalnost nalazi se u neposrednom unosu pod tipkom Dodatno i zatim Kopiranje obračunskih podataka djelatnika

U ekranu za postavke kopiranja obračuna potrebno je odabrati jednoga ili sve djelatnike te upisati obračun iz kojega se vrši kopiranje (polja godina, mjesec i redni broj možemo popuniti pomoću tipke odaberi).

Parametar Korekcija sati u slučaju obračuna drugog dohotka treba biti isključen.

Nakon završenog kopiranje potrebno je izvršiti obračun odabirom tipke Obračunaj sve.

Provođenje obračuna

Obračun će se izvršiti obzirom na vrstu obračuna drugog dohotka odabranog na samom obračunu (s obračunom doprinosa ili bez) te postotak izdatka upisan na djelatniku.

Primjer: obračunski list za drugi dohodak s obračunom doprinosa (primjer za djelatnika koji je samo u I. stupu mirovinskog osiguranja)

 

Primjer: obračunski list za drugi dohodak bez obračunom doprinosa s 30% paušalnog izdatka

Preračun neto na bruto

Kao i prilikom obračuna plaće, i prilikom obračuna drugog dohotka moguće je upisati željeni neto iznos i program će izvršiti preračun na bruto.

Prilikom unosa vrste obračuna potrebno je odabrati ikonu Neto

te zatim na sljedećem ekranu upisati željeni neto iznos i odabrati tipku Izračunaj

Nakon što se izračun završi, izračunani bruto iznos bit će ponuđen u polju Iznos te ga trebamo potvrditi odabirom Upiši

Nakon što napravimo obračun možemo provjeriti obračunski list - ukupan neto iznos treba biti jednak upisanome.

Preračun iz neto na bruto možemo koristiti i kada u obračunu već imamo jednu stavku te želimo dodati drugu pomoću koje ćemo doći do traženog neto iznosa.

Ispiši