Kontni plan

Kontni plan je najčešće korišten šifrarnik u knjigovodstvu. Može se pozvati iz glavnog izbornika Financijskog knjigovodstva Šifrarnici / Šifrarnici FIN / Konta ili iz bilo kojeg drugog modula. Prilikom pozivanja tog šifrarnika otvara se prozor kao što je prikazano na idućoj slici:

Ovdje se unose sva konta. Uz analitička konta na koja želimo knjižiti kroz temeljnice glavne knjige; četveroznamenkasta, peteroznamenkasta, …, potrebno je unijeti i konta koja predstavljaju oznaku klase kao i dvoznamenkaste i troznamenkaste sintetike, jer su ona bitna kod ispisivanja bilance.

Unos konta u kontni plan i uređivanje konta vrši se sa standardnim ikonama Unos zapisa , Novi unos iz . . . (ili Kopiraj zapis), Izmjena zapisa i Izbriši zapis, koje se nalazi u gornjem desnom kutu ekrana. Brisanje konta iz kontnog plana nije dozvoljeno, ako na kontu postoji barem jedna proknjižena stavka.

Kod unosa novog konta potrebno je definirati slijedeće atribute (ne sve – zavisno o tome što želimo evidentirati na kontu):

  • Šifra – obavezno unesemo šifru konta,
  • Naziv – obavezno upišemo odgovarajući naziv,
  • Strani nazivi – na ikoni Strani nazivi možemo unijeti nazive konta na stranom jeziku. Strani jezik definiramo jezičnim područjem. Jezična područja sastavni su dio zajedničkih šifrarnika i koriste se u svim modulima. Kada su uneseni strani nazivi konta možemo ispisati bilancu na stranom jeziku na način da prije ispisa bilance u unosnom prozoru za ispis bilance odaberemo jezično područje. Isto vrijedi i za ispis kartica.
  • Vrsta – biramo između:
    • Glavna knjiga – je običan financijski konto, npr. konto žiro računa, blagajne,
    • Analitički – je konto na kojeg možemo vezati jednu ili više analitika. Analitički konto možemo pratiti po mjestu troška, nositelju troška, referentu, radnome nalogu i / ili tri dodatne proizvoljne analitike.
    • Kupci ili Dobavljači – je konto kojeg pratimo po šifri stranke. Ovu opciju obavezno biramo kada otvaramo saldakontna konta; npr. konta kupca, dobavljača, predujmova,…
  • Strana knjiženja – biramo između: duguje, potražuje, oboje ili ne knjiži se. Strana knjiženja određuje se temeljem prirode konta; troškovi – dugovno, prihodi – potražno,… Ako želimo neki konto deaktivirati odaberemo oznaku u ne knjiži se. Tada je konto u kontnom planu prikazan kao sivi – neaktivan i knjiženje na takav konto je onemogućeno.
  • Strana knjiženja računa –  biramo na kojoj strani ćemo imati otvorene stavke. Za konto kupca je to dugovna strana, za konto dobavljača potražna. Ovo polje je aktivno samo ako je odabrana vrsta konta kupac ili dobavljač. Prilikom knjiženja računa na konto kupca program otvara za knjiženje dugovnu stranu, a kod knjiženja na konto dobavljača potražnu stranu i obrnuto prilikom knjiženja plaćanja. Ako otvaramo konto tipa kupac ili dobavljač i za kojeg ne želimo pratiti otvorene stavke označimo polje nema računa. Ovu postavku koristimo npr. ako želimo pratiti troškove po dobavljačima.
  • Oznaka MT, Oznaka NT, Oznaka referenta i / ili Oznaka Radnog Naloga – ovaj atribut možemo zadati kod analitičkog konta, konta kupaca ili konta dobavljača, što znači, da će program prilikom knjiženja na takav konto zahtijevati unos šifre odabrane analitike.
  • Zadana analitika – upišemo šifru zadane analitike, koju će program automatski popuniti prilikom knjiženja na taj konto. Zadanu analitiku trenutačna verzija programa 6.30. uzima u obzir isključivo kod ručnog knjiženja u Posredno ili Neposredno knjiženje.
  • Dodatne analitike – klikom na ikonu koja se nalazi uz polja za unos zadanih analitika mogu se definirati dodatne analitike za neki konto. Nazivi dodatnih analitika proizvoljno se definiraju kroz licence programa.

  • Prijenos u novu godinu – konta čiji se saldo prenosi u početno stanje nove godine moraju imati tu oznaku.
  • Analitike za prijenos u novu godinu – ukoliko se saldo nekog konta donosi u početno stanje nove godine u jednoj stavci na jednu zajedničku analitku ona se upisuje u prozorčić za unos analitike - klik na ikonu .

  • Konto zatvaranja –konto zatvaranja upišemo kod onih konta, koja se krajem godine zatvaraju. To su konta klase 4 i 7. To je konto na kojeg će program prenijeti saldo u obradi Zatvaranje klasa. Polje je aktivno samo tada kada nije označeno polje Prijenos u novu godinu.
  • Porezno nepriznati – tako označen konto je konto na kojeg knjižimo porezno nepriznate stavke. Temeljem ovog statusa moći ćemo ispisati bilancu i  konto kartice porezno nepriznatih stavki, porezno priznatih stavki ili svih.
  • Izvanbilančni – ukoliko u bilanci evidentiramo izvanbilančne stavke, možemo takva konta posebno označiti. Ovaj status nam kod ispisa daje mogućnost dodatnog filtriranja podataka.
  • Konto poreza – ukoliko se radi o kontu obveze ili potraživanja za PDV označimo da je to konto poreza. Ova postavka se uzima u obzir kod nekih izvještaja koji su povezani s novim modulom za PDV, koji će se početi koristiti tijekom 2016. godine.
  • Podjela po ključu – kontu dodijelimo taj atribut ako se radi u kontu troška koji se kroz obračun proizvodnje dijeli primjenom ključa za podjelu na proizvodna i neproizvodna mjesta troška odnosno organizacijske jedinice te nositelje troška odnosno proizvode i učinke.
  • Devizni konto – ako odaberemo ovu postavku aktivira se cijeli sklop postavki koje su povezane sa deviznim knjiženjem. Obično tako označimo konta potraživanja i obveza od ino kupaca odnosno ino dobavljača, na kojima se uz kunske iznose prate i devizni iznosi. Ukoliko želimo da nam program automatski izračuna tečajne razlike moramo tom kontu zadati Šifru tečajne liste, te Konta pozitivnih i negativnih tečajnih razlika. Tečajne razlike automatski se izračunavaju samo kod saldakontnih konta, od ostalih konta tečajnu razliku treba ručno doknjižiti.
    • Šifra dug. i potraž. tečajne liste – upišemo šifru tečajne liste iz koje će program uzimati podatke o tečaju prilikom knjiženja na taj konto.
    • Vrsta tečaja – odaberemo koji će tečaj program uzeti kod preračuna stavke iz ino valute u domaću. Biramo između: Kupovni, Srednji ili Prodajni.
    • Strana tečajnih razlika plaćanja – kod konta vrste kupac program nudi potražnu stranu za knjiženje tečajnih razlika, kod konta vrste dobavljač program nudi dugovnu stranu za knjiženje tečajnih razlika. Kod oba imamo mogućnost biranja postavke nema tečajnih što znači da se na tom kontu tečajne razlike prilikom zatvaranja stavaka ne obračunavaju. Npr. kod konta avansa.
    • Konto pozitivnih i negativnih tečajnih razlika – upišemo ili iz kontnog plana odaberemo odgovarajući konto na kojeg će program knjižiti izračunatu tečajnu razliku.
  • Vrsta knjige PDV – ako je program FIN povezan s programom PDV tada se na kontima potraživanja i obveza može zadati PDV knjiga koja će se otvoriti prilikom knjiženja na taj konto. Možemo odabrati:  knjiga U-RA ili knjiga I-RA ili ne unosi se. Ova postavka koristi se isključivo prilikom ručnog knjiženja u Posredno ili Neposredno knjiženje. Kod automatskih prijenosa podataka iz modula Knjiga primljenih računa, Fakturiranje, Maloprodaja se ova postavka ne koristi. Postupak je sljedeći. Postavku za otvaranje PDV knjige definiramo na kontu potraživanja od kupaca ili na kontu dugovanja prema dobavljačima. Prilikom knjiženja primljenih ili izdanih računa proknjižimo obvezu ili potraživanje i kada zaključimo s unosom stavke na ikoni Knjiži otvori se odgovarajuća PDV knjiga. Unesemo podatke u PDV knjigu i potvrdimo unos. Kada je unos u PDV knjigu napravljen program nas vraća u Posredno knjiženje gdje nastavljamo s knjiženjem protustavki. 
  • Strana otvaranja – ako je kroz Vrstu knjige PDV odabrano otvaranje PDV knjige, na ovome mjestu definiramo da li se PDV knjiga otvara kada knjižimo na dugovnu ili potražnu stranu na taj konto. Kada knjižimo ulazne račune odaberemo Potražuje. To znači da se porezna knjiga otvara kada knjižimo na konto dobavljača na potražnu stranu, a prilikom knjiženja plaćanja porezna se knjiga neće otvoriti jer knjižimo na dugovnu stranu. Kod izdanih računa biramo stranu otvaranja Duguje. Imamo i mogućnost odabira Duguje i Potražuje što znači da će nam se porezna knjiga otvarati uvijek bez obzira na koju stranu knjižili.
  • Konto konsolidacije, Konto EU, Konto stranca – upišemo konta koja će program uzeti u obzir kod izrade bilance, konsolidirane bilance, bilance EU, te za posebnu bilancu stranog vlasnika.
  • Knjižen – status kojeg dobije konto kada na njega proknjižimo prvo knjiženje u glavnu knjigu. Kada konto dobije status da je knjižen ne možemo ga više brisati iz kontnog plana.
  • Sektor izvještavanja – upišemo u koji sektor izvještavanja će program uključiti promete knjižene na nekom kontu. Postavku unose samo oni korisnici koji pripremaju statistiku.
  • Nova stranica – označimo ako želimo, da nam konto, kod ispisa bilance ide na novu stranicu. 
  • Naglašen ispis – označimo ako želimo, da se taj konto u bilanci ispisuje naglašeno (bold).

 

Aktivna, Neaktivna konta

Iznad tablice nalazi se filtar Aktivna, Neaktivna konta. Neaktivna konta su konta koja imaju u polju Strana knjiženja odabrano: ne knjiži se.

Neaktivna konta su u tablici sivo obojena.

Ispiši